Porady dla rodziców

Poradnik przygotowała Małgorzata Adamiec, mgr pielęgniarstwa

Wcześniak – kto to taki?

Sz 05

To mały człowiek, który urodził się za wcześnie. Prawidłowa ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Jeśli dziecko urodzi się zbyt wcześnie, jest niedojrzałe i nie potrafi samo oddychać, wymaga intensywnej opieki medycznej. Przeważnie zaraz po porodzie umieszczane jest w cieplarce i przenoszone na specjalistyczny oddział.

Współczesna medycyna pozwala utrzymać przy życiu nawet dzieci urodzone w 22 tygodniu trwania ciąży. W Polsce rodzi się takich dzieci około 6%, ale wyższe szanse na przeżycie mają urodzone, powyżej 24 tygodnia. Noworodki te są maleńkie, niektóre ważą zaledwie 500 gramów, ale pomimo wielu niebezpieczeństw, chorób i niedojrzałości często jest w nich wielka wola walki i ogromna chęć życia.

Rodzice spotkają się z obiegową opinią, według której, lepiej urodzić dziecko w siódmym miesiącu niż w ósmym. Nie jest to prawdą, gdyż każdy tydzień ciąży i każde dodatkowe 100 gramów to większe szansę przeżycia.

Co może mama zrobić dla swojego dziecka?

Aby utrzymać życie chorego dziecka należy zapewnić mu sprawne oddychanie, krążenie krwi, utrzymać ciepłotę ciała i umożliwić odpowiednie żywienie. Nad podtrzymaniem pierwszych funkcji pracuje personel medyczny, opiekujący się. dzieckiem. Jednak nawet najbardziej fachowa opieka nie zastąpi ważnej roli, jaką ma do spełnienia mama wcześniaka.

Twój pokarm jest najlepszym pożywieniem dla Twojego dziecka. Każdy inny produkt zastępczy, nie jest tak idealnie dopasowany do potrzeb dziecka jak pokarm, który sama wytwarzasz. Zostałaś stworzona, aby wykarmić Swoje dziecko. Twój organizm produkuje pierwszy pokarm-siarę - już w szesnastym tygodniu ciąży!

Potrzebujesz jednak czasu i stymulacji, aby pojawił się pokarm. Początkowo będzie go bardzo niewiele. Nie szkodzi! Wcześniakowi na początku wystarczają 1-2 ml pokarmu (10-20 kropel).

Kontakt z dzieckiem i jak najwcześniejsze odciąganie pokarmu, sprawią, że pokarmu nie zabraknie.

Czytaj więcej: Poradnik żywienia wcześniaków